Barion Pixel

Te is magadra veszel mindent? Van kiút a perszonalizáció csapdájából!

Szerző: | INTROVERTÁLT ÖNISMERET, KAPCSOLATOK és KOMMUNIKÁCIÓ

Miből tudhatod, hogy hajlamos vagy a perszonalizációra? Abból, hogy szinte mindig magadat hibáztatod, ha valami rosszul sül el, és azt gondolod, hogy nem vagy „elég jó”.

Ismerős az az érzés, amikor valaki rosszkedvű, és te azonnal arra gondolsz, hogy biztosan te tettél valamit rosszul? Ha igen, akkor üdv a klubban! Ez a perszonalizáció csapdája, amibe sokan beleesünk, különösen mi, introvertáltak.

 

 

 

 

Mi is az a perszonalizáció?

 

A perszonalizáció a kognitív torzítás (gondolkodási hiba) egy típusa, amikor hajlamosak vagyunk minden rossz dolgot magunkra venni, felelősnek érezzük magunkat olyan események miatt, amik felett nem rendelkezünk kontrollal.

Például, ha egy kolléganőd mogorva veled, azonnal arra gondolsz, hogy biztosan valamit rosszul csináltál, és emiatt haragszik rád. Pedig lehet, hogy csak rossz napja van, vagy éppen kávé nélkül kellett felkelnie.

 

 

 

 

Gyakorlati példák perszonalizációra

 

Baráti találkozó:

Úgy érzed a legjobb barátod furcsán viselkedik veled. Azonnal arra gondolsz, hogy valami olyat mondtál a múltkori beszélgetésetek során, ami miatt most haragszik rád. Valójában lehet, hogy csak fáradt, vagy éppen valami más miatt nyugtalan.

 

Munkahelyi visszajelzés:

Egy fontos megbeszélésen a főnököd kritizálja a csapat munkáját. Te azonnal úgy érzed, hogy ez a kritika kizárólag neked szól, és biztosan elrontottál valamit. Pedig lehet, hogy a főnök csak általános visszajelzést adott, és nem személyesen neked szánta a megjegyzést.

 

Családi vacsora:

A családi vacsorán egy rokonod nem beszélget veled olyan lelkesen, mint máskor. Te rögtön azt gondolod, hogy valamit rosszul csináltál, és most emiatt neheztel rád. De lehet, hogy egyszerűen csak fáradt vagy éppen saját problémáival küzd.

 

 

Milyen érzéseket válthat ki a perszonalizáció?

 

  • Bűntudatot, mert azt gondolod, hogy te vagy felelős mások problémájáért vagy rossz hangulatáért. Ez a bűntudat gyakran nem indokolt, de az érzelem mégis megjelenik.
  • Fokozott szorongást tapasztalhatsz, ha folyamatosan magadra veszed a problémákat. A szorongás abból adódik, hogy félhetsz a következményektől, vagy attól, hogy nem fogsz tudni megfelelni a saját vagy mások elvárásainak.
  • Kétségbeeséshez vezethet a folyamatos önkritika és a hibák magadra vétele. Úgy érezheted, hogy minden kudarcot te okozol, és emiatt nincs kiút a problémákból.
  • Elhagyatottság. Úgy érezheted, hogy egyedül vagy a problémáiddal, és senki sem ért meg. Ez az érzés abból ered, hogy mindenért magadat hibáztatod, és emiatt elidegenedsz másoktól.
  • Kudarcélmény, mert a személyes felelősség túlzott érzése miatt nem tudod meglátni a sikeres pillanatokat vagy az előrehaladást.
  • Csökkenő önbecsülést, mert folyamatosan azt érzékeled, hogy nem vagy elég jó, és mindent „elrontasz”.

 

 

Hogyan mássz ki a perszonalizáció csapdájából?

 

1. Tedd fel a kérdést: „Tényleg rólam szól?

Amikor észreveszed, hogy magadra veszel valamit, állj meg egy pillanatra, és gondolkodj el: „Tényleg én vagyok az oka ennek a helyzetnek, vagy lehet, hogy ez nem is rólam szól?” Gyakran rájössz, hogy semmi közöd az egészhez.

 

2. Kommunikálj!

Ha bizonytalan vagy, inkább kérdezz rá. Például: „Úgy tűnik, hogy rossz kedved van. Mi történt?” Ezzel elkerülheted a félreértéseket, és kiderülhet, hogy nem is veled van probléma.

 

3. Tudd, hogy nem te vagy a világ közepe!

Ezt persze a legjobb értelemben mondom! Az emberek gyakran saját problémáikkal vannak elfoglalva, és nem mindig rólad szól minden. Próbáld meg elfogadni, hogy mások viselkedése sokszor nem kapcsolódik hozzád.

 

4. Gyakorold az empátiát, de ne ess túlzásokba!

Jó dolog, ha törődsz másokkal, de ne vedd magadra mindenki érzéseit. Próbálj meg együttérző lenni, anélkül, hogy mindenért magadat hibáztatnád.

 

 

 

 

 

Miért fontos mindez?

 

Az, hogy hogyan látod magad a világban, alapvetően befolyásolja a mentális egészségedet és az önérvényesítő képességedet. Ha állandóan azt hiszed, hogy minden probléma forrása te vagy, az rendkívül stresszes és kimerítő.

Az önbizalmad növelése, a határaid tisztázása és az önérvényesítés szempontjából elengedhetetlen, hogy tisztában legyél azzal, hogy nem rólad szól minden.

Szóval, legközelebb, amikor úgy érzed, hogy mindenki rád haragszik, vagy hogy te vagy a felelős mások rossz hangulatáért, emlékeztesd magad: nem te vagy a világ közepe, és ez így van jól! Ne hagyd, hogy a perszonalizáció uralja a gondolataidat, érzéseidet, inkább koncentrálj a saját jólétedre és arra, hogy tisztán lásd a helyzeteket.

 

Ha szeretnél többet megtudni a mentális csapdáidról és miként tudsz kimászni belőlük figyelmedbe ajánlom a SÁRKÁNYSZELÍDÍTŐ ONLINE KURZUSOMAT (S.O.K.)!

 

Tanfolyam ajánló

A Sárkányszelídítő Kurzus egy gyakorlatokkal teli önismereti eszköztárat biztosít számodra, ami segít megismerni és lecsendesíteni a Belső Kritikusodat, így növekszik az önbizalmad, a boldogságérzeted és a kreativitásod, kevesebbet stresszelsz és szorongsz, javul a produktivitásod és a kapcsolatteremtő képességed.

KATTINTSD IDE A RÉSZLETEKÉRT!

Kiss Zita

Kiss Zita

Karrier- és Kapcsolatteremtési Tanácsadó / az introvertált útkeresők mentora

Célom: csendes sorstársaim támogatása tehetségük kiaknázásában, a kommunikációs és kapcsolatteremtési képességük fejlesztésében, hogy jól érezzék magukat a bőrükben és harmonikus, boldog életet éljenek. Bővebben rólam itt olvashatsz.