Barion Pixel

Az önérvényesítés 11 akadálya és hogyan lépj túl rajtuk

Szerző: | INTROVERTÁLT ÖNISMERET, KAPCSOLATOK és KOMMUNIKÁCIÓ

Tudom, milyen nehéz, amikor a világ azt várja el tőled, hogy mindig magabiztosan, határozottan és azonnal állj ki magadért. Az önérvényesítés, vagyis az, hogy megmutasd magad, kiállj az érdekeidért és hangot adj a véleményednek, nem mindig könnyű. (Különösen akkor, ha inkább nyugodt, befelé forduló természetű, azaz introvertált vagy.)

 

Mi történik, ha az önérvényesítés nem a belső csendből, hanem az egoból fakad?

 

Amikor az ego irányít, az önérvényesítés is küzdelemmé válik, de ha a jelenlétből fakad, akkor természetes áramlása van. Vizsgáljuk meg, milyen akadályok állhatnak az utadban, és hogyan léphetsz túl rajtuk a jelenlét felfedezésével.

 

 

 

11 akadály, ami az önérvényesítés útjában áll és hogyan lépj túl rajtuk

 

1. Szociális szorongás

A szorongás a jövő iránti félelemből fakad, abból a vágyból, hogy valamilyennek lenned kell, vagy valamit el kell érned. Engedd el a jövőt, és hozd vissza figyelmedet a jelen pillanatra. Ha teljesen jelen vagy, a szorongás eloszlik, és megérzed a belső békét.

 

Gyakorlati emlékeztető:

Néha úgy érezheted, mintha színházi premierre készülnél, összeszorul a gyomrod, amikor meg kell szólalnod. Az ilyen helyzetekben fontos, hogy emlékeztesd magad: a világ nem vár tőled Oscar-díjas teljesítményt. Apró lépésekkel kezdj: először kisebb, kevésbé félelmetes helyzetekben gyakorolj, és fokozatosan haladj a nagyobb kihívások felé.

 

Cikk ajánló: 6 szorongásoldó tipp introvertált rendezvénylátogatóknak

 

 

 

 

2. Alacsony önbecsülés

Az alacsony önbecsülés az egohoz kötött identitás jele. Az igazi én, aki te vagy, nem függ külső elismeréstől vagy saját elméd ítéleteitől. Figyeld meg, hogy ki vagy te az elme narratívája nélkül – egy végtelen tudatosság, amely mindig teljes és egész.

 

Gyakorlati emlékeztető:

Az önbecsülésed olyan, mint egy kis kert: gondoznod kell, hogy virágozzon. Ne hagyd, hogy a belső kritikusod átvegye az irányítást. Írj egy listát az erősségeidről, és nézd át, amikor szükséged van egy kis önbizalomlöketre. Hidd el, többre vagy képes, mint gondolnád!

 

Cikk ajánló: Mi is az a belső kritikus? 3 egyszerű lépés a kezeléséhez

 

 

 

 

3. Társadalmi normák

A társadalom által megkövetelt szerepek az ego játékai. Amikor felismered, hogy te nem a szerep vagy, hanem a tiszta tudatosság, amely ezeket a szerepeket figyeli, felszabadulsz a normák szorításából. Légy jelen, és érezd a csendes erőt, amely túlmutat minden társadalmi elváráson.

 

Gyakorlati emlékeztető:

Gyakran érezheted úgy, hogy ebben az extrovertált világban te vagy a különc. De emlékezz rá: az introvertáltaknak is megvan a maguk ereje! A hallgatás, a megfigyelés és a mély gondolkodás ugyanolyan értékes, mint a hangos véleménynyilvánítás. Légy büszke arra, aki vagy!

 

Cikk ajánló: 10 introvertált erősség, ami a csendes emberek sikerének forrása

 

 

 

4. Kommunikációs stílus

Nem szükséges mindig azonnal reagálni. A csendből fakadó válasz sokkal mélyebb és hatékonyabb, mint az elme szüntelen zaja. Hallgass a belső csendre, és engedd, hogy a szavaid ebből a mély belső térből emelkedjenek ki.

 

Gyakorlati emlékeztető:

Lehet, hogy nem vagy az a típus, aki azonnal válaszol, de ez nem jelenti azt, hogy ne lennél jó kommunikátor. Használd ki a saját ritmusod előnyeit: gondolkodj, elemezz, és amikor eljön az ideje, nyugodtan oszd meg a gondolataidat. A jól átgondolt vélemény mindig nagyobb hatással bír.

Cikk ajánló:

22 tipp az introvertáltak és extrovertáltak közötti kommunikációs szakadék áthidalására

Extrovertált és Introvertált Szótár, azaz egy szó kétféle értelmezése

 

 

 

5. Konfliktuskerülés

A konfliktus az ego természetes velejárója. Ha elengeded az ego szükségletét, hogy igazad legyen, a konfliktus átalakulhat mélyebb megértéssé. Maradj jelen, és figyeld, hogyan oldódnak meg a konfliktusok természetesen, anélkül, hogy harcolnál.

 

Gyakorlati emlékeztető:

Kerülöd a konfliktusokat? Nem vagy ezzel egyedül! De emlékezz, hogy a konfliktus nem mindig rossz. Néha szükséges ahhoz, hogy kiállj magadért. Próbálj meg asszertív módon, de kedvesen kommunikálni. Ez azt jelenti, hogy határozottan, de tiszteletteljesen fejezed ki a véleményed.

Cikk (e-book) ajánló: Konfliktuskezelés introvertált szemmel

 

 

 

 

6. Alacsony energiaszint

A belső jelenlét kimeríthetetlen energiaforrás. Ha jelen vagy, nem a külső körülmények irányítanak, hanem a belső béke. Adj magadnak időt, hogy visszatérj ehhez a forráshoz, és megtapasztald az igazi energiát, amely nem a világból, hanem belülről fakad.

 

Gyakorlati emlékeztető:

Tudom, hogy a szociális helyzetek gyorsan lemeríthetik az energiaszintedet. Fontos, hogy felismerd, mikor van szükséged egy kis „én időre” a feltöltődéshez. Ne félj pihenőt kérni, ha szükséged van rá. Az önérvényesítéshez erőre van szükség, és ezt csak úgy tudod biztosítani, ha időnként töltekezel.

Cikk ajánló:

Mennyire hasonlítasz a mobiltelefonodra energia-utánpótlás szempontjából?

11 tipp introvertáltaknak, hogy feltöltődjenek és visszanyerjék az életkedvüket

 

 

 

7. Életkori tapasztalat

A múlt emlékei csak akkor hatnak rád, ha az elme azonosul velük. De te nem a múlt vagy. Te itt vagy, most, ebben a pillanatban. Engedd el a múltat, és tapasztald meg az élet frissességét ebben az örök jelenben.

 

Gyakorlati emlékeztető:

Ha korábban negatív visszajelzéseket kaptál, ez rányomhatja a bélyegét a jelenre is. Tanulj a tapasztalatokból, de ne hagyd, hogy a „kudarcok” megakadályozzanak abban, hogy újra próbálkozz.

 

Cikk ajánló:

Négy népszerű kifogás, amire hivatkozva nem valósítod meg álmaidat

Miként teheted boldogabbá az életed szinte azonnal?

 

 

 

8. Percepció

Az, hogy mások mit gondolnak rólad, az ő egojuk kivetítése. De te nem az vagy, akit látnak. Te a tiszta tudatosság vagy, amely minden érzékelés mögött áll. Ismerd fel ezt a mély igazságot, és szabadulj fel mások ítéletei alól.

 

Gyakorlati emlékeztető:

Gyakran aggódsz amiatt, hogy mások mit gondolnak rólad? Igyekezz ezt az energiát inkább arra fordítani, hogy te mit tartasz értékesnek magadban, írd össze miért lehetsz hálás, mitől érzed elégedettnek magad.

 

Cikk ajánló: 99 dolog, amiért hálás lehetsz

 

 

 

9. Önkritika

Az elme hajlamos arra, hogy ítélkezzen. De figyeld meg, ki az, aki ítélkezik, és ki az, aki figyel? Az igazi éned az ítélkezésen túl van, a csendes megfigyelő, aki minden tökéletlenséget átölel a jelenlétben.

 

Gyakorlati emlékeztető:

Az introvertáltak gyakran túlzottan önkritikusak. De emlékezz, senki sem tökéletes, és nem is kell annak lenned! Légy kedvesebb magaddal. Ha hibázol, vond le a tanulságot, de ne ostorozd magad túl sokáig.

 

Cikk ajánló:

14 jellemző, ami maximalista, tökéletességre törekvő emberre utal

12 tanács, hogy maximalistából magasan teljesítővé válj

 

 

 

10. Túlzott agyalás

Az elme szeret „biztosra menni”, de az élet nem az elme terveiről szól. Ha elengeded az elme uralmát, és a jelen pillanatban maradsz, az élet önmagát bontakoztatja ki. Bízz a pillanat bölcsességében, és hagyd, hogy az élet vezessen.

 

Gyakorlati emlékeztető:

Az agyalás a legnagyobb ellenséged lehet, ha túlzásba viszed. Ne próbálj minden részletet előre megtervezni vagy minden lehetőséget mérlegelni. Néha csak cselekedni kell, és meglátod, mi történik!

 

Cikk ajánló:

A túlagyalás 12 tipikus jele és 11 tipp az abbahagyására

Hogyan segít az agyalás csillapításában a kollázs?

 

 

 

11. Biztonság iránti vágy

A valódi biztonság nem a külső körülményekben rejlik, hanem abban a mély belső csendben, amely mindig jelen van benned. Amikor ebben a csendben gyökerezel, nem számít, mi történik a külvilágban – te mindig biztonságban vagy, mert kapcsolatban vagy azzal, aki valójában vagy.

 

Gyakorlati emlékeztető:

Az introvertáltak számára a biztonság és stabilitás kulcsfontosságú. Fedezd fel a belső bölcsességedet! Lépj ki a megszokottból, és próbálj ki valami újat, még akkor is, ha ez először félelmetesnek tűnik. A belső erőforrásaid megjelennek, ahogy cselekedni kezdesz.

 

Cikk ajánló:

Hogyan ismerkedj könyvmolyként online? – Ármós Fruzsina, a Moly.hu társtulajdonosának tanácsai

A kút varázslatos ajándéka Katinak (talán nem is mese)

 

 

 

Könnyű az önérvényesítés?

 

Az önérvényesítés nem egy könnyű műfaj, főleg, ha introvertáltként inkább a csendes megfigyelő szerepében érzed magad otthonosan.

Az önérvényesítés nem arról szól, hogy erőt vagy hatalmat gyakoroljunk, hanem arról, hogy a belső csendből és jelenlétből cselekedjünk. Amikor felismered az akadályokat, és megérted, hogy ezek az ego játékai, máris közelebb kerülsz a valódi önérvényesítéshez.

Ez a fajta önérvényesítés nem küzdelem, hanem a természetes létállapotod kifejeződése. Az erő benned van, és ha ráhangolódsz erre a belső erőre, az életed minden területe átalakul.

Kihívások mindig lesznek, de te képes vagy megugrani őket!

Nem kell, hogy te legyél a leghangosabb a szobában, hanem elég, ha hitelesen képviseld magad, a saját stílusodban, a saját tempódban.

 

 

TE HOGY LÁTOD?

Téged melyik hátráltat leginkább abban, hogy megmutasd magad, kiállj az érdekeidért és hangot adj a véleményednek?

 

EZEN a Google Űrlapon névtelenül szavazhatsz:

 

Tanfolyam ajánló

A Sárkányszelídítő Kurzus egy gyakorlatokkal teli önismereti eszköztárat biztosít számodra, ami segít megismerni és lecsendesíteni a Belső Kritikusodat, így növekszik az önbizalmad, a boldogságérzeted és a kreativitásod, kevesebbet stresszelsz és szorongsz, javul a produktivitásod és a kapcsolatteremtő képességed.

KATTINTSD IDE A RÉSZLETEKÉRT!

Kiss Zita

Kiss Zita

Karrier- és Kapcsolatteremtési Tanácsadó / az introvertált útkeresők mentora

Célom: csendes sorstársaim támogatása tehetségük kiaknázásában, a kommunikációs és kapcsolatteremtési képességük fejlesztésében, hogy jól érezzék magukat a bőrükben és harmonikus, boldog életet éljenek. Bővebben rólam itt olvashatsz.